Dan pravde, simulacija suđenja i Dan otvorenih vrata

Učenici i učenice Stednje tehničke škole Bugojno u srijedu 25.10.2017. godine  su posjetili Općinski sud u Bugojnu, sa ciljem obilježavanja Dana pravde.
Isti dan Općinski Sud Bugojno ima „Dan otvorenih vrata“ za sve ljude dobre volje koje zanima kako to prolazi jedan dan uposlenika Općinskog suda. Na samom dolasku, učenicima Srednje tehničke škole je upriličen obilazak prostorija suda te detaljno objašnjenje, kako to prolazi jedan dan uposlenika Općinskog suda.
Iskoristivši priliku „Dana otvorenih vrata“, učenici Srednje tehničke škole pripremili su izvedbu simulacije suđenja uz pomoć prof. Edina Huskića, koja je oduševila sve prisutne.

 

Pedagog Srednje tehničke škole, Alma Brčić ističe da je ponosna sto u školi ima dosta aktivista, koji su pored školskih sekcija aktivni i u raznim nevladinim organizacijama, sekcijama izvan škole, te članovi raznih sportskih klubova na području Bugojna i šire.


Zanimljiv je pristup mladih prema problemu alkohola u našem društvu. Svaki dan u medijma slušamo kako se mladi sve više odaju porocima, dok se naši učenici bore protiv toga i to je naša budućnost“, kaže nam pegadagogica Srednje tehničke skole Bugojno, profesorica Alma Brčić

 

Cijela simulacija suđenja obavljena je uz prisustvo osoblja općinskog suda, od koga su učesnici dobili samo riječi hvale .

Učenici koji su učestvovali u simulaciji sudjenja su: Samid Dizdarević, Alnedina Omerović, Nejra Fulan, Kenan Karagić, Maida Huseinbegović, Velida Kičin, Muamer Galešić, Lamija Dedić, Benjamin Beganović, Sajda Sultanović, Aziz Fazlibegović, Mejra Forić, Hajrija Strukar, Ajdin Jusufspahić, Emina Sole, Belmin Žuljko, Alem Mlaćo.


Prije svega želim da se zahvalim profesoru Edinu na pokretanju inicijative o ovom projektu simulacije sudjenja. Tema našeg sudjenja bila je ubojstvo iz vatrenog oružja pod dejstvom alkohola. Po ko zna koji put, pa i sada na ovaj način željeli smo skrenuti pažnju na štetno djelovanje alkohola na ljudsku psihu, te negativne posljedice koje može izazvati alkohol. Mislim da smo ovom simulacijom suđenja po ko zna koji put do sada  pokazali kako to mladi i kreativni ljudi mogu baviti ozbiljnim stvarima kao što je ovo suđenje danas. Takođe se zahvaljujem i profesorici Alisi Hadžiabdić koja nam je velika podrška u ovom svemu“, kaže nam Alem Mlaćo, učenik trećeg razreda STŠ Bugojno.